ممکن است همه ما با افراد خودخواه برخورد کرده باشیم. اشخاصی که در اولین فرصت بدون توقف از پیروزی های بزرگ خود سخن می گویند و دوست دارند در همه جمع ها در اولویت و مرکز توجه قرار بگیرند. زمانی که با این افراد مواجه می شوید انرژی منفی بسیاری از آن ها می گیرید و در قشنگ ترین حالت ممکن اگر به آن ها حس تنفر هم نداشته باشید، خود پرستی هایشان سبب قطع ارتباط با آن ها می شود.

خواندن این مقاله فقط ۵ دقیقه از زمان ارزشمند شما را می گیرد.

عنوان های مهم در این مقاله

درمان خودخواهی سبب دیده شدن شما به عنوان فردی تاثیرگذار و دوست داشتنی در دیدار و ملاقات اول می شود. دیگران زمانی به شما علاقه مند می شوند که از معاشرت با شما لذت ببرند این که شما از هوش و ثروت خود سخن بگویید برای آن ها هیچ جذابیتی ندارد. 

۱۳- راه درمان خودخواهی

درمان خودخواهی با ۱۳ راهی که سبب افزایش محبوبیت شما می شود:

۱- به خوبی گوش دهید

با توجه نشان دادن به دیگران آن ها را متوجه سازید که به حرف هایشان گوش می دهید. فقط به دنبال فرصت برای جواب دادن نباشید شنونده خوب و آرامی باشید. گفت و گو مفید دو طرفه با افراد بسازید. با گوش سپردن موثر به حرف های دیگران قدم مهمی در مسیر درمان خودخواهی برداشتید.

برای درمان خودخواهی شنونده خوبی باشید

 

۲- کمک به دیگران

با دیگران مهربان باشید. اگر می توانید به دیگران کمک کنید حتما این کار را انجام دهید. کمک کردن به دیگران آرامش درونی شما را افزایش می دهد. اگر به کسی کمک کنید بی شک آن شخص خوشحال و به شما علاقه مند می شود. برای کارهای ساده که زمان زیادی از شما نمی گیرد برای کمک پاپیش بگذارید.

بیشتر بخوانید :
دوره رایگان کالری ضعفت رو کم کن | روش های تقویت مهارت نه گفتن

کمک کردن به دیگران عامل درمان خودخواهی

۳- فروتن باشید

همیشه متواضع باشید. برای موفقیت هایی که بدست می آورید مغرور نشوید و دائما از پیروزی های خود صحبت نکنید. موفقیت به خودی خود باعث جلب توجه می شود دیر یا زود همه متوجه موفقیت های شمامی شوند. به اصطلاح از پز دادن پرهیز و فروتنی خود را حفظ کنید.

برای درمان خودخواهی فروتن باشید

۴- مقایسه کردن ممنوع

مقایسه کردن خود با دیگران ممنوع. مقایسه کردن در کل کار بی فایده ای است و اگر دائم در حال مقایسه و پیشی گرفتن از دیگران باشید به مرور خود خواه می شوید و دیگر نمی توانید برای دیگران آرزوی موفقیت کنید. در زندگی سعی کنید فقط رقیب آدمی که دیروز بودید باشید.

مقایسه کردن عامل خودخواهی، مقایسه کردن ممنوع

۵- از دیگران تعریف و تمجید کنید

تعریف دیگران را به فروتنی بپذیرید و شما متقابلا آن فرد را ستایش کنید. این کار باعث به وجود آمدن محبت در رابطه شما می شود و هم سبب خوشحالی شما می شود و هم از دید دیگران فردی مهربان و دوست داشتنی می شوید و از معاشرت با شما لذت می برند. درمان خودخواهی بسیار آسان است اما نتایج شگفت‌ انگیزی به دنبال دارد.

برای درمان خودخواهی از دیگران تعریف و تمجید کنید

۶- سپاسگزار باشید

قدردان محبت های دیگران باشید. پاسخگوی لطف دیگران حتی برای حرکات کوچکی که برای شما انجام می دهند با مهربانی باشید. تشکر کردن درک شما از محبت و روابط انسانی را بیان می کند.

سپاسگزاری یکی از راه های درمان خودخواهی

۷- مثبت حرف بزنید

پر باشید از انرژی مثبت و مثبت حرف بزنید. دائم در حال قر زدن و ایراد گرفتن نباشید کمتر انتقاد کنید. وقتی در شرایطی قرار می گیرید که پسند شما نیست لازم نیست که دائم با شکلایت و گله محیط را از انرژی منفی پر کنید. معاشرت با شخصی که دید مثبتی ندارد و مثبت حرف نمی زند بسیار سخت است.

بیشتر بخوانید :
دوره رایگان کالری ضعفت رو کم کن | چگونگی رفع کینه و کدورت و رهایی از آن

برای درمان خودخواهی گفتار مثبت داشته باشید. مثبت صحبت کنید

۸- توجه به جمع

برای اقدام به انجام کار های بزرگ فقط سود و نفع خود را در نظر نگیرید. نتیجه پایانی هر کار را به شکل عموم در نظر بگیرید. اگر فقط به نفع خودتان تصمیم بگیرید شما فرد خودخواهی هستید و به مرور دوست داران خود را از دست می دهید.

توجه به سود و نفع جمع برای درمان خودخواهی، توجه به جمع

۹- همدلی کنید

افرادی که با دانستن و شنیدن مشکلات و بدبختی های دیگران خوشحال می شوند افراد خودخواهی هستند. برای درمان خودخواهی باید بتوانید با همدلی و همدردی دیگران را به خوبی درک کنید.

همدلی برای درمان خودخواهی

۱۰- برنامه‌های گروهی بچینید

با اعضای خانواده و دوستان مهمانی بگیرید. در مهمانی هایی که شما میزبان هستید مطابق خواسته های مهمان عمل کنید و میزبان خوبی باشید. مسافرت های گروهی از خودخواهی شما کم و از شما را از تنهایی دور می کند.

برای کاهش خودخواهی برنامه های گروهی بچینید

۱۱- واکنش اطرافیان را در نظر بگیرید

به اطراف با دقت بالایی توجه داشته باشید. با توجه کردن به واکنش دیگران نسبت به خود، میزان علاقه و موفقیت در برقراری ارتباط با دیگران را دریابید. به زبان بدن توجه داشته باشید اگر کسی با شما ارتباط چشمی داشته باشد و در گفت و گو با شما شرکت کند یعنی از آداب معاشرت با شما لذت می برد و به شما علاقه دارد.

واکنش اطرافیان را در نظر بگیرید، درنظر گرفتن واکنش اطرافیان برای درمان خودخواهی

۱۲- پرتوقع نباشید

افراد خودخواه از همه توقعات نا به جا دارند. انتظار دارند هر زمانی که اراده می کنند عالم و آدم در اختیارشان باشند و بر اساس میل آن ها رفتار کنند. ملاحظه گر باشید خود را در موقعیت دیگران قرار دهید و آن ها را درک کنید.

بیشتر بخوانید :
تاثیر کاریزما بر رهبر گروه و موفقیت افراد

برای درمان خودخواهی توقع خود را کم کنید

۱۳- ارتباط مؤثر برقرار کنید

با اطرافیان خود رفتار دوستانه داشته باشید. وقتی با بقیه هم صحبت می شوید فقط از خودتان نگویید. در مورد سلیقه و علایق آن ها بپرسید. ارتباط موثر و دو طرفه برقرار کنید با این کار به آن ها نشان می دهید دانستن خصوصیات و سلایق آن ها برای شما با اهمیت است.

برای درمان خودخواهی ارتباط موثر برقرار کنید

درمان خودخواهی سبب محبوب شدن و تاثیرگذار شدن شما می شود. وقتی به دیگران کمک می کنید به همان اندزه از دیگران انرژی مثبت دریافت می کنید. البته خودخواه نبودن به معنی فراموش کردن خودتان نیست. خودخواه نبودن به معنی توجه به اندازه به خود و دیگران است.

با مراجعه به اپلیکیشن گروه تحقیق و آموزش کارنو می توانید دوره رایگان کالری ضعفت رو کم کن | بهترین روش برای افزایش اعتماد به نفس را دانلود و از آن استفاده نمایید.

منبع : گروه تحقیق و آموزش کارنو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید