اسید های چرب ضروری ، انرژی دریافت از درشت مغذی ها ، انواع درشت مغذی ها ، بررسی دریافت انرژی دریافتی از ریز مغذی ها و درشت مغذی ها در رژیم غذایی ، چربی های خوراکی ، درشت مغذی ها، درشت مغذی ها و ریز مغذی در بدنسازی ، چربی های خوراکی ، درشت مغذی ها ، درشت مغذی ها در بدنسازی ، درشت مغذی ها را نام ببرید ، درشت ها و ریز مغذی ها چگونه موادی هستند ، درشت مغذی ها و ریز مغذی ها و نقش آن در کاهش وزن ، دلیل نیاز بدن به پروتئین ، دلیل نیاز بدن به چربی ، دلیل نیاز بدن به کربوهیدرات ، ریز مغزی ها، ریز مغذی ها و درشت مغذی های برتر و منابع آن ها ، ریز مغذی های کربوهیدراتی ، ریز مغذی های مواد غذایی ، ریز مغذی های مورد نیاز بدن ، عوارض کمبود درشت مغذی ها و ریز مغذی ها در بدن، محاسبه درشت مغذی ها ، میزان اهمیت ریز مغذی ها و درشت مغذی ها دررژیم غذایی ، نقش ریز مغذی ها و درشت مغذی ها در بدن ، همه آنچه باید در مورد ریز مغذی ها و درشت مغذی ها بدانید

همه چیز در باره درشت مغذی و ریز مغذی ها

این مقاله را به اشتراک بگذارید :

این یک مقاله اختصاصی در ارتباط با همه چیز در باره درشت مغذی و ریز مغذی ها ، از گروه تحقیق و آموزش کارنو ، الماس درون است. ما سعی داریم با محتویات این مقاله شما را به درک درستی از مفهوم درشت مغذی و ریز مغذی ها برسانیم و شما را از همه جوانب با آن آشنا کنیم.

برای خواندن این مقاله به ۵ دقیقه وقت نیاز دارید.

همه آنچه باید درباره درشت مغذی ها و ریز مغذی بدانید

ریز مغذی ها و درشت مغذی ها  در رژیم غذایی حائز اهمیت اند. ما برای داشتن عملکردی درست و سالم بودن باید این درشت مغذی و ریز مغذی ها را دریافت کنیم. درشت مغذی ها که شامل : پروتئین، کربوهیدرات و چربی هستند را باید به مقدار زیاد مصرف کنیم. درشت مغذی ها موادی مغذی هستند که انرژی ساختار بدن را برای انجام کار های روزانه آماده می کنند. ریز مغذی ها به نسبت درشت مغذی ها در اندازه های خیلی کوچکتر مورد نیاز بدن هستند. این مواد مغذی نقش های زیادی در عملکرد مغز و بدن انجام می دهند.

انرژی دریافتی از درشت مغذی ها

درشت مغذی ها ۵ دسته اصلی دارند : ۱-کربوهیدرات ها، ۲-چربی ها، ۳-پروتئین ها، ۴-فیبر ، ۵-آب

 نقش ۳ دسته از ۵ مورد اصلی درشت مغذی ها یعنی کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها، پروتئین‌ها فراهم ساختن انرژی مورد نیاز بدن است. انرژی که از سوختن درشت مغذی ها به وجود می آید را با دو واحد ژول یا کیلو کالری اندازه‌گیری می‌شوند.

کربوهیدرات ها و پروتئین ها هر کدام ۱۷ کیلو ژول در گرم

چربی ۳۷ کیلو ژول در گرم انرژی مهیا می کنند.

اما در آخر مقدار دقیق انرژی تولید شده به میزان جذب و انرژی صرف شده برای هضم و از این قبیل عوامل بستگی دارد و با توجه به نوع مواد غذایی متفاوت است. پژوهشگران تغذیه به این نتیجه رسیدند که نسبت غذاهای پر انرژی در رژیم غذایی امکان بروز بیماری هایی مثل بیماری های قلبی را کاهش یا افزایش می دهد. پیشنهاد می شود در مصرف مواد مغذی نیرو بخش اعتدال را رعایت کنید. مثالا اگر انرژی مورد نیاز یک نوجوان فعال در طول روز ۱۲٫۰۰۰ کیلو ژول باشد، میزان انرژی دریافتی می تواند چیزی حدود ۳۸۸ گرم کربوهیدرات به همراه مقداری پروتئین ( ۱۱۰ گرم ) و چربی ( ۹۷ گرم ) باشد. در این مقادیر چیزی حدود ۵۵ درصد انرژی مورد نیاز از کربوهیدرات، ۳۰ درصد از چربی و ۱۵ درصد از پروتئین مهیا می شود.

 ویتامین‌ها و مواد معدنی که آنها را به عنوان ریز مغذی می شناسیم و همچنین آب و فیبر برای بدن انرژی تولید نمی‌کنند بلکه به دلایل دیگر بدن به آنها نیاز دارد.

مولکول‌های کربوهیدرات و چربی از اتم‌های کربن، اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده‌است. کربوهیدرات بخشی از مونوساکاریدهای ساده تا پلی‌ساکاریدهای پیچیده را در بر دارد .

چربی‌ها از تری‌گلیسرید تشکیل شده‌اند که خود از اسیدچرب‌های مونومر وصل شده به یک گلیسرول تشکیل می‌شود. بدن قادر به ساختن بعضی از اسید های چرب که حتما باید در رژیم غذایی دریافت شود ، نیست که به آنها اسید چرب ضروری گفته می‌شود.

پروتئین‌ها علاوه بر ۳ اتم کربن، اکسیژن وهیدروژن، حاوی نیتروژن نیز است. پایه تشکیل دهنده پروتئین‌ها آمینواسیدهای حاوی نیتروژن است. بدن قادر به ساختن بعضی از آمینو اسید های حاوی نیترژون که حتما باید در رژیم غذایی دریافت شود ، نیست که به آنها پرو تئین‌های ضروری گفته می شود.

همه چیز در مورد ریز مغذی ها و درشت مغذی ها ، انرژی دریافتی ریز مغذی ها و درشت مغذی ها

دلیل نیاز بدن به کربوهیدرات

کربوهیدرات‌ها بر اساس تعداد منومر آنها به ۳ گروه مونوساکارید، دی ساکارید و پلی ساکارید تقسیم‌بندی می‌شوند. کربوهیدرات در شکل نشاسته ها یا شکرها درشت مغذی هایی می باشند که در ابعاد بزرگتر مورد نیاز بدن هستند. کربوهیدرات ها وقتی تفکیک و خورده می شوند قسمت اصلی انرژی و سوخت را برای کار های روزانه محیا می کنند. کربوهیدرات هایی که بخش اعظم رژیم غذایی ما هستند  شامل: برنج، ماکارونی، نان، همه ترکیبات بر پایه گندم، سیب زمینی، حبوبات، میوه‌ها، آبمیوه‌ها و سبزیجات می باشند.

قسمتی از کربوهیدراتی که استفاده می کنیم به نوعی نشاسته متحول می شوند که گلیکوژن نام دارد و در کبد و عضلات ذخیره می شود و در آینده به عنوان منبع انرژی از آن استفاده می شود. تمامی کربوهیدرات هایی که در غذا یافت می شود قابل هضم نمی باشند. مثلا سلولز یک نوع کربوهیدرات غیر قابل هضم است که در میوه ها و سبزیجات وجود دارد. این مدل از کربوهیدرات ها با اینکه غیر قابل هضم است اما نقش مهمی در ثبات سالم بودن روده بزرگ دارد و به از بین بردن زباله های بدن کمک می کند. اکثر مردم بر این باورند که همه مونوساکاریدها به سرعت جذب شده و باعث بالا رفتن قند خون می‌شوند. بعضی از کربوهیدارات‌های ساده مانند فروکتوز مسیرهای متابولیکی مختلفی دارد که تنها بخشی از آن با گلوکز تبادل می‌شود. در حالیکه بسیاری از کربوهیدرات‌های پیچیده با سرعتی مشابه کربوهیدرات‌های ساده هضم می‌شوند.

همه آن چیزی که باید در ارتباط با درشت مغذی و ریز مغذی ها بدانید ، دلیل نیاز بدن به کربوهیدرات

دلیل نیاز بدن به پروتئین

پروتئین بافت خیلی از قسمت های بدن مثل عضله، پوست و مو است و نقش آن در ساخت آنزیم‌ها نقش دارد که واکنش‌های شیمیایی را در بدن بازرسی می‌کنند. پروتئین‌ها از اختلاط اسیدهای آمینه ساخته شده‌اند که به طور عمده از نیتروژن و گاها سولفور ایجاد شده است. بدن برای ساخت و جایگزین کردن پروتئین برای بازسازی پروتئین‌های تخریب شده به اسیدهای آمینه نیاز دارد که این آمینو اسید ها باید از رژیم غذایی دریافت شود زیرا بدن آمینو اسید ذخیره ندارد. اضافه اسید آمینه هایی که از رژیم غذایی به بدن ما رسیده است از راه ادرار دفع می شود. ۲۲ اسید آمینه مختلف لازم است برای ساخت تمام پروتئین های که بدن ما به آن نیاز دارد. بدن قادر به ۱۰ تا از این ۲۲ اسید آمینه ها نیست و که این ۱۰ مورد جزء اسید آمینه های ضروری می باشند. اگر بدن اسید های آمینه را از طریق غذا به دست نیاورد، در بدن با چربی ها، کربوهیدرات ها و سایر اسیدهای آمینه ساخته می شوند سه اسید آمینه گلوتامین، اورنیتین و تورین در رده ای بین ضروری و غیر ضروری برای انسان قرار میگیرند. این سه اسید های آمینه فقط در شرایط خاص، مثل آسیب دیدگی و بیماری، ضروری هستند. یک رژیم غذایی که به اندازه کافی اسیدهای آمینه ، خصوصا اسیدهای آمینه ضروری دارد به شکل ویژه ای در بعضی زمان ها مهم است، زمان هایی مثل ماه‌های اولیه بارداری، شیردهی و آسیب‌ هایی مثل سوختگی. یک منبع کامل پروتئین باید همه اسید آمینه های ضروری را دارا باشد و منبع پروتئین که حتی ۲ آمینه اسید ضروری را نداشته باشد یک منبع ناقص است. برای کامل کردن پروتئین دریافتی باید از ۲ منبع غذایی که آمینه اسید های آن ها مکمل هم باشند یعنی هریک از لحاظ یکی از اسیدهای آمینه دارای کمبود هستند در کنار هم مصرف شوند ، تا نیاز های پروتئین بدن فراهم شود برای مثال برنج و حبوبات. لازم نیست که حتما پروتیئن‌های مکمل در یک وعده مصرف شوند. آمینو اسید مازاد می‌تواند از طریق گلوکونئوژنز به گلوکز تبدیل شود و در بدن تولید انرژی کند.

همه آن چیزی که باید در مورد ریز مغذی ها ودرشت مغذی ها بدانید ، دلیل نیاز بدن به پروتئین

دلیل نیاز بدن به چربی

درست است که تا اسم چربی ها به گوش می رسد انواع بیماری ها و افزایش وزن در ذهن شما خطور می کند اما حضور چربی در برخی از رژیم های غذایی ضروری است زیرا به سلامت بدن کمک می کند. یک مولکول چربی از تعدادی اسید چرب وصل شده به یک مولکول گلیسرول شکل می گیرد. چربی ها ۲ دسته اند چربی های اشباع و غیر اشباع. اسیدهای چرب غیر اشباع به ۲ دسته تقسیم می شود که شامل: تک غیر اشباع با یک باند دوگانه و چند غیر اشباع با چند باند دوگانه است. با توجه به مکان قرار گرفتن باند دوگانه به دسته های امگا۳ و امگا۶ دسته بندی می‌شوند. اسیدهای چرب ترانس نوعی از اسیدهای چرب همراه با باند ایزومر-ترانس هستند. این اسیدهای چرب به صورت طبیعی موجود نیست و عموما در شرایط صنعتی به نام هیدروژناسیون ایجاد می‌شود. هر گرم چربی حاوی  ۹ کالری انرژی است. چربی‌های اشباع عموما از منابع حیوانی و بعضی از چربی‌های ترانس به صورت رایج در دمای اتاق جامد هستند. این در حالی است که چربی‌‌های غیراشباع عموما به شکل مایع دیده می شوند. اسیدهای چرب ترانس برای سلامت انسان به عنوان تهدید تلقی می شود و آن را به خطر می‌اندازند. اما در صنعت برای مثال برای جلوگیری از ترشیدگی کابرد دارد. پیشنهاد می شود ۲۰ تا ۳۵ درصد از انرژی مورد نیاز روزانه را چربی ها و روغن ها فراهم سازند. نقش چربی ها علاوه بر تامین انرژی : تامین اسید چرب هایی که بدن نیاز دارد اما نمی تواند تولید کند ( مانند امگا ۳ ) کمک به جذب ویتامین های محلول در چربی مانند A، D، E و K و کاروتنوئیدها. فراهم کردن طعم و بافت برای غذاها.

همه آن چیزی که باید در مورد ریز مغذی ها و درشت مغذی ها بدانید ، دلیل نیاز بدن به چربی

اسیدهای چرب ضروری اسیدهای چرب ضروری

بیشتر اسیدهای چرب برای بدن غیر ضروری هستند، یعنی بدن آن ها را به حد نیاز می سازد و عموما از راه سایر اسیدهای چرب و با مصرف انرژی در بدن ساخته می شود. با این حال حداقل ۲ اسید چرب برای بدن ضروری به حساب می آیند که باید از طریق رژیم غذایی دریافت شوند و به بدن برسند. ایجاد تعادل مناسب بین اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ برای حفظ سلامت اهمیت دارد. هر دوی این امگاها، بلند زنجیر چند غیر اشباع ( به زبان ساده همان اسید های چرب) و همچنین مواد اولی برای نوعی از ایکوزانوئیدها به نام پروستاگلاندین‌ ها هستند که نقش‌های مهمی در بدن انسان دارند. اکوزاپنتانوئیک اسید قادر است به صورت مستقیم  و بی واسطه از طریق غذاهای دریایی دریافت شوند و یا در بدن از طریق اسید چرب امگا ۳ به صورت آلفالبنولئیک اسید ساخته شود که در بدن نقش ضد التهاب را دارد. میزان اسیدهای چرب ساخته شده از امگا ۶ موجود در بدن اگر بالا باشد باعث ایجاد التهاب می شود. به همین علت تناسب دریافت این ۲ نوع اسیدچرب برای سلامت قلبی و عروقی بسیار اهمیت دارد. در جامعه های صنعتی مردم مقدار زیادی از غذا ها را با روغن گیاهی فراوری شده، با اندازه کم اسیدهای چرب ضروری و با نسبت بالای امگا۶ به امگا۳ دریافت می‌کنند.

همه آن چیزی که باید در مورد ریز مغذی ها و درشت مغذی ها بدانید ، اسید های چرب ضروری ، امگا3 و امگا6

چربی های خوراکی

غذاهایی مثل گوشت، کره و خامه و منابع حیوانی  حاوی چربی های اشباع هستند.

بیشتر بخوانید :
بهترین روش برای چاقی صورت چه می تواند باشد؟

غذاهایی مثل روغن زیتون، آوکادو، آجیل ها و روغن کانولا و منابع گیاهی حاوی چربی های غیر اشباع هستند.

محصولات تجاری، شیرینی ها، اسنک ها، فست فودها و برخی از مارگارین ها حاوی چربی های ترانس هستند.

تحقیقات نشان داده است جایگزین کردن چربی های اشباع و ترانس با چربی های غیر اشباع در کاهش ابتلا به بیماری های قلبی اثر گذار است.

همه آن چیزی که باید در مورد ریز مغذی ها و درشت مغذی ها بدانید ، انواع چربی های خوراکی

فیبر

فیبر نوعی از کربوهیدرات است که در بدن انسان و بعضی از حیوانات به صورت کامل جذب نمی‌شود. درست مثل همه کربوهیدرات ها در صورت هضم و جذب ۴ کیلوکالری به ازای هر گرم، انرژی آزاد می‌کنند، اما چون اکثرا به طور کامل هضم نمی‌ شوند انرژی بدست آمده کمتر است. چشمه فیبر می توان به غلات کامل، میوه ها و سبزیجات اشاره کرد که منبع خوبی از فیبرها هستند. فیبرها به ۲ دسته محلول و نامحلول تقسیم می‌شوند. رژیم غذایی پر فیبر مزایای بسیاری مثل کاهش بیماری‌های گوارشی از جمله اسهال و یبوست می‌شود زیرا عامل افزایش حجم و وزن مدفوع و نرم کردن آن است. فیبر غیر محلول موجود در گندم کامل، مغزها و سبزیجات باعث تحریک انقباض ریتمیک عضلات روده کوچک می‌شود. فیبر محلول که در جو، نخود، لوبیا و بسیاری از میوه‌ها موجود است در مسیر روده در آب حل می‌شود و باعث کاهش سرعت حرکت غذا در روده می‌شود. این کار باعث پایین آمدن سرعت جذب قند خون و در نتیجه کاهش سطح قند می‌شود.

همه آن چیزی که باید در مورد ریز مغذی ها و درشت مغذی ها بدانید ، دلیل نیاز بدن به فیبر

آب

آب از راه های مختلف مثل ادرار، مدفوع، عرق و بخار حاصل از تنفس از بدن خارج می‌شود. به همین علت برای برگشت و جایگزینی آب‌های از دست رفته بدن به دریافت آب کافی نیاز دارد. تمامی توصیه های اولیه سلامت بدن عنوان کرده بودند که نیاز انسان در طول روز به دریافت ۶ تا ۸ لیوان آب است تا به میزان کافی هیدراته شود. بر اساس پیشنهاد تحقیقات ملی (ESFA) غذا و تغذیه در سال ۱۹۴۵ بدن انسان به ازای هر کالری دریافتی از غذایی که مصرف می کند به یک میلی لیتر آب نیاز دارد که اکثر این مقدار در مواد اولیه غذای دریافتی موجود است. امروزه اکثر پیشنهاد ها در مورد حجم مورد نیاز آب دریافتی بدن هم عقیده نیستند و با یکدیگر اختلاف نظر دارند. بنابر این برای داشتن یک دستورالعمل استاندارد میزان دریافت آب مصرفی بر اساس ۲ سند امنیت غذایی اروپا تنظیم می شود.

بیشتر بخوانید :
شب ادراری در کودکان، مشکلی غیر ارادی

۱- راهکارهای رژیمی بر پایه غذا (دستور عمل های مبتنی بر مواد غذایی) ، ۲- میزان کافی دریافت روزانه (مصرف روزانه کافی)

برای حفظ یک بدن سلامت و هیدراته راهنمای ESFA بر اساس دریافت روزانه ۲ لیتر آب برای خانم‌های بزرگسال و ۲.۵ لیتر برای آقایان بزرگسال توضیح شده است. این مقدار آب، از سایر نوشیدنی‌ها و غذا تامین می‌شود. ۸۰٪ نیاز روزانه ما به آب از نوشیدنی ها مهیا می‌شود و ۲۰٪ باقیمانده از غذاهای مصرفی تامین می شود. آب موجود در غذاها بسته به نوع غذا تفاوت دارد. برای مثال میوه‌ها و سبزیجات حاوی آب بیشتری نسبت به سبزیجات هستند. بر اساس توصیه ESFA نیاز روزانه آب مصرفی در سالمندان مانند بزرگسالان است در حالی که نیاز به انرژی مصرفی روزانه در آنها کمتر است. در این گروه با توجه به کم شدن ظرفیت غلیظ شده توسط کلیه و دفع آب بیشتر نیاز به دریافت آب بیشتر می شود. نیاز خانم‌های باردار و شیرده برای هیدراته ماندن به دریافت آب بیشتر است. افراد باردار باید با توجه به میزان افزایش دریافت کالری ۳۰۰ میلی لیتر هم به میزان آب دریافتی افزایش دهند. زنان شیرده برای جایگزین کردن آب از دست رفته از بدن خود روزانه به ۷۰۰ میلی لیتر آب بیشتر نیاز دارند. نوشیدن آب کمتر یا خیلی بیشتر از نیاز می‌توانند به بدن آسیب برسانند. دریافت آب زیاد می تواند یکی از علل اصلی ابتلا به هایپوناترمی (کمبود سدیم) باشد.

همه آن چیزی که باید در مورد درشت مغذی ها و ریز مغذی ها بدانید ، دلیل نیاز بدن به آب

عوارض کمبود درشت مغذی‌ها

درشت مغذی ها اگر به‌ میزانه کافی یعنی اندازه نیاز بدن مصرف نشوند عوارض جانبی زیادی دارد و بدن را با مشکلاتی رو به رو می کند. برای مثال کمبود پروتئین در رژیم غذایی بدن را با مشکلاتی مثل : ضعف عضلات، تضعیف سیستم ایمنی، تورم بدن ، کم‌خونی ، کند شدن رشد بدن و مشکلاتی مانند ریزش مو و شکنندگی ناخن‌ها رو به رو خواهد کرد.

بیشتر بخوانید :
دانستنی های رژیم غذایی بر اساس گروه خونی

کمبود منابع غذایی محتوی کربوهیدرات بدن ما را با مشکلاتی مثل : کاهش سطح انرژی بدن باعث بی‌حالی ، اضطراب و سردرد، بدبویی دهان و یبوست شدید رو به رو خواهد کرد. مصرف کربوهیدرات‌هایی که اکثراً منبع ویتامین B هستند با سلامت سیستم عصبی و بهبود خلق‌وخو تاثیر مستقیم دارد.

کمبود چربی‌ها به‌عنوان یک دسته دیگر از درشت مغذی‌ها در منابع غذایی بدن ما را با مشکلاتی مثل : کاهش سطح انرژی در بدن ، خشکی و خارش پوست ، احساس گرسنگی ، احساس سرما ، خستگی ذهنی و ابتلا به افسردگی رو به رو می کند.

و در آخر کم‌بود آب بدن که در فصل های گرم بسیار رایج است بدن را با مشکلاتی مثل : عوارض هم چون خستگی، یبوست، سردرد رو به رو می کند. همچنین کمبود آب در بدن هوس خوردن غذاهای شیرین را زیاد می کند. کم‌آبی بدن باعث خشکی پوست شده و بر عملکرد دستگاه گوارش تأثیر بسیار بدی دارد.

همه آن چیزی که باید در مورد درشت مغذی و ریز مغذی ها بدانید ، عوارض کمبود درشت مغذی ها

ریز مغذی ها

ریز مغذی ها از ویتامین ها و مواد معدنی و مواد شیمیایی که در گیاهان یافت می شود تشکیل می شوند. بدن همه ما به دلیل اینکه قادر به تولید بسیاری از آن ها نیست، به دریافت ریز مغذی ها نیاز دارد. درشت مغذی ها که شامل پروتئین، کربوهیدرات، چربی ها، فیبر و آب است در رژیم غذایی اکثر ورزشکاران و بدنسازان بر حسب معمول حائز اهمیت است اما شاید گاهی مصرف ریز مغذی ها را در رژیم غذایی کاهش دهند. به عنوان یک ورزشکار اگر قصد دارید عملکرد و سلامت بدن شما در حد قابل قبولی به تثبیت برسد باید برنامه ویژه ای برای دریافت ریز مغذی ها نیز داشته باشید.

ریز مغذی ها عبارتند از:

ویتامین ها: مولکول های ارگانیکی هستند که نقش های گوناگون در بدن دارند اما در بیشتر مواقع به عنوان آنزیم مشترک، واکنش شیمیایی را آسان می کنند. بدن قادر به ساخت ما بسیاری از این ویتامین ها را نیست، بنابراین به مصرف آن ها نیاز داریم.

مواد معدنی: مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم عناصر منحصر به فردی هستند که از خاک، آب، گیاهان و حیواناتی که گیاه می خورند حاصل می شوند. بدن انسان قادر به ساخت مواد معدنی نیست و انسان باید این مواد معدنی را از وعده غذایی ها بدست بیاورند تا مواردی مانند تنظیم مایعات بدن و انتقال اکسیژن به درستی انجام شوند.

مواد شیمیایی گیاهی: این ها ترکیب هایی هستند که در گیاهان و قارچ ها پیدا می شوند که نه جزء ویتامین هستند نه مواد معدنی. حدود ۱۰٫۰۰۰ نوع از این مواد تا به حال یافت شدند. این مواد مزایایی زیادی برای سلامت دارند از جمله کاهش التهاب و جلوگیری از ذخیره شدن چربی ها.

میزان اهمیت ریز مغذی ها در رژیم غذایی

اگر به زبان ساده بگویم ریز مغذی ها مواد مغذی ضروری برای بدن هستند. بدن ما قادر به ساخت بسیاری از این مواد مغذی نیست و باید توسط وعده های غذایی آن ها را دریافت کنیم. ریز مغذی ها نقش های متنوعی در سوخت و ساز، عملکرد سیستم ایمنی، مغز و سیستم عصبی دارند. بعضی از راه هایی که بدن ما این ریز مغذی ها را مورد استفاده قرار می دهد عبارتند از: رشد در کودکان، رشد مغز، پیشگیری از بیماری ها، تسریع عکس العمل های متابولیک، قوی ساختن استخوان ها، تنظیم سطح مایعات بدن، ساخت پروتئین، انقباظ عضلات، التیام زخم ها، شکستن و تجزیه مواد سمی.

در یافت ریز مغذی ها از طریق مکمل ها نیز امکان پذیر است، اما بهترین راه برای جذب آن ها منابع غذایی هستند، بنابراین سعی کنید در طول روز از منابع متنوع غذایی استفاده کنید.

همه آن چیزی که باید در مورد ریز مغذی ها و درشت مغذی ها بدانید ، میزان اهمیت ریز مغذی ها

 

عوارض کمبود ریزمغذی‌ها 

در یافت ریز مغذی ها هم مانند درشت مغذی ها برای بدن بسیار حائز اهمیت و برای بدن ضروری است. اگر جذب ریز مغذی ها در بدن کم باشد باعث بروز بیماری‌ها و عوارضی در بدن می‌شود. برای مثال کمبود دریافت آهن بدن ما را با مشکلاتی مثل : منجر به آنمی (کم خونی) رو به رو می کند که از عوارض آن می‌توان به رنگ‌پریدگی ، بی‌حالی و سردرد اشاره کرد.

کمبود دریافت ید در بزرگ‌سالان : منجر به گواتر (بزرگی غده تیروئید) و در کودکان منجر به کرتی نسیم می‌شود که نوعی عقب‌ افتادگی ذهنی است.

کمبود ویتامین‌ A در بدن منجر به شب‌کوری ، خشکی چشم , درد چشم و مشکلاتی از این قبیل خواهد شد .

کمبود ویتامین C بدن ما را با مشکلاتی مثل : خونریزی لثه و ابتلا به بیماری‌های مختلف ازجمله سرماخوردگی رو به رو می کند.

کمبود کلسیم و ویتامین D در بدن که از ریز مغذی‌ های مهم هستند بدن را بامشکلاتی مثل : مشکلات مفصلی و پوکی استخوان رو به رو می کند.

کمبود ویتامین‌های گروه B در بدن به دلیل نقش مهمی که در فرآیندهای متابولیسمی بدن دارند، بدن را با مشکلاتی مثل : کمبود انرژی ، بی‌حالی و ضعف ، ریزش موها ، خرابی پوست و بیماری عصبی رو به رو می کند.

همه آن چیزی که باید در مورد ریز مغذی ها و درشت مغذی ها بدانید ، عوارض کمبود ریز مغذی ها

منبع : گروه تحقیق و آموزش کارنو

مفهوم کالری مصرفی و محسابه آن
پروتئین چیست و ۱۰ ماده غذایی سرشار از پروتئین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

ویدئوی جذب سلامتی