تعریف هوش هیجانی

هوش  هیجانی( EQ ) مجموعه ای از مهارت ها و خصوصیات فردی است که شامل شناخت و کنترل عواطف و هیجانات خود و دیگران است که این مفهوم با نام های متفاوتی همچون: هوش اجتماعی، هوش عاطفی، هوش احساسی شناخته شده است.به این معنی نیست که احساسات خود را سرکوب کنید یا آن ها را نادیده بگیرید بلکه در واقع مدیریت احساساتتان برای تصمیم گیری درست است. هنگامی که هیجانات و احساسات خود را بشناسید میتوانید خود را مدیریت کرده و واکنش درست به نیازهای خود نشان دهید.

 

تاریخچه هوش  هیجانی

 براساس به کار بردن این اصطلاح و ترویج آن با پیتر سالووی و جان مایر در سال ۱۹۹۰ آغاز شد و توسط شخصی همچون دنیل گلمن، روانشناس و رفتار شناسی که هوش هیجانی را استعداد، مهارت  یا قابلیتی تعریف کرد که توانایی فردی را در مدیریت تصمیم گیری هایش نیز شامل می شود؛ توسعه و ترویج یافت.

هوش هیجانی،تصمیم گیری درست

هوش هیجانی از نظر گلمن به ۴ دسته زیر تقسیم می شود

۱- اهمیت خودآگاهی در مدیریت هوش هیجانی و تصمیم گیری

 خودآگاهی در EQ یک توانایی فردی است برای درک احساسات و مدیریت رفتار فردی؛ دراین صورت شما در تصمیم گیری های شخصی خود در تمامی زمینه ها احساس اطمینان بیشتری دارید. توانایی مدیریت احساسات در لحظه نقش مهمی در تصمیم گیری فرد دارد.افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند می توانند نقاط قوت و ضعف خود را به خوبی تشخیص داده و آن ها را مدیریت کنند و تصمیم گیری درست داشته باشند.درواقع خودآگاهی مهم ترین بخش هوش هیجانی محسوب می­ شود

  تصمیم گیری و تاثیر آن بر انتخاب درست یک راه حل در شرایط خاص

۲- خود مدیریتی در EQ

اگر شما بتوانید بر خود و احساساتتان تسلط و مدیریت داشته باشید می توانید قبل از بروز احساسات و همچنین تصمیم گیری برای انجام هر کاری ابتدا به آن فکر کنید.این مهارت به شما کمک میکند تا تمامی امور زندگی شخصی و کاری خود را مدیریت کنید و درباره هر آنچه که میخواهید انجام دهید فکر کرده و تصمیم گیری کنید.

۳- توجه به محیط و همدلی با دیگران

همدلی یا مهارت ارتباط با اطرافیان یکی دیگر از اجزای اصلی EQ است که به توانایی فرد در برقراری ارتباط عمیق و درک و فهم احساسات، افکار و اعتقادات فردی دیگر گفته می ­شود. همدلی فرد را در زمینه هایی مانند تدریس، فروش و مدیریت که روابط انسان ها نیاز به مراقبت دارد موفق می­ گرداند.

۴- مدیریت رابطه ها

 کنترل احساسات،توان گفتگو و توانایی انجام کار گروهی از جمله کارهایی است که فرد باید برای مدیریت روابط خود انجام دهد.شما از طریق مدیریت روابط خود میتوانید مهارت خود را در کنترل حالات هیجانی بالا ببرید تا بتوانید درست تصمیم گیری کنید و از این هوش به میزان بالایی برخوردار شوید.

مدل گلمن،تصمیم گیری

نتیجه گیری از مدل گلمن:

از مدل گلمن این چنین متوجه می شویم که EQ فاکتوری مهم برای رسیدن به هدف و کسب موفقیت در زندگی است. به شما کمک می کند تا خود و اطرافیانتان را درک کرده و توانایی مدیریت بحران های طبیعی و غیرطبیعی که رخ می دهد یا شما و سازمانتان را تهدید می کند داشته باشید و هیجانات خود را کنترل کرده و  بتوانید در مواقع حساس و مهم درست تصمیم گیری کنید.

  تاثیر عزت نفس بر شناخت توانایی ها و جرات انجام آنها

نتیجه گیری:

افراد با هوش  هیجانی بالا متولد نمی شوند بلکه این امر نیاز به پرورش و مدیریت دارد تا بتوان در تصمیم گیری ها درست عمل کنیم. هوش هیجانی فقط مختص مدیران، کارآفرینان و یا رهبران گروه نیست بلکه عامل مهمی برای موفقیت و رسیدن به هدف در تمامی امورزندگی فردی و اجتماعی است.افراد با EQ بالا نحوه برخورد موثر با دیگران را می دانند و برای رسیدن به موفقیت سرمایه گذاری می کنند و برای رسیدن به هدف هایشان انگیزه زیادی داشته و بر تمامی احساسات و رفتارهایشان مدیریت می کنند تا بتوانند تصمیم گیری درست داشته و به موفقیتی بزرگ دست پیدا کنند. به نظر شما وقت آن نرسیده که خودتان را بیشتر بشناسید؟

 

هوش هیجانی
تصمیم گیری
مدیریت روابط
مهارت ارتباط
هوش عاطفی
هوش اجتماعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید