تاثیر عزت نفس بر شناخت توانایی ها و جرات انجام آنها

90

عزت نفس چیست؟

حتما برای شما پیش آمده که توانایی انجام کاری را داشته اید ولی جرات کافی برای انجام آن را نداشته اید یا بعد از بروز اشتباهاتی مدام خودتان را سرزنش کرده اید و یا حتی همیشه خود و توانایی هایتان را دست کم گرفته اید و به این فکر کرده اید که به اندازه دیگران خوب نیستید اما این را بدانید که همه ی ما ارزشمندیم و توانایی های بسیاری داریم که فقط با شناخت آن ها با کمی جرات می توانیم به هر آنچه که می خواهیم برسیم. همه این ها از عزت نفس نشات می گیرد.

عزت نفس،تقویت عزت نفس،توانایی،جرات انجام،اعتماد بنفس

چرا عزت نفس یک مفهوم مهم است؟

عزت نفس یک مفهوم بسیار مهم در زندگی هر شخص است زیرا نشان دهنده باور و احساسی است که فرد نسبت به خود دارد. به معنی ساده تر فکری است که ما درباره خود می کنیم . با آن افکار شما می توانید توانایی های خود را با جرات بروز داده یا احساس کنید فردی بی ارزش هستید و خود را تحقیر کنید!!

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

همانطور که اشاره شد عزت نفس احساس و باور فرد درباره توانایی ها، ویژگی ها و…. خود است اما اعتماد به نفس یعنی باور فرد به توانایی های خود برای تحقق اهداف مورد نظرش است. نکته مهم این است که اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشید اما عزت نفستان پایین باشد هیچگاه نمی توانید از توانایی خود به صورت درست و کامل بهره ببرید. همیشه به یاد داشته باشید که برای رشد و ترقی و رسیدن به اهدافتان باید عزت نفس خود را تقویت کنید.

عزت نفس،تقویت عزت نفس،اعتماد بنفس،رشد و ترقی،رسیدن به موفقیت

چطور عزت نفس و توانایی و جرات انجام را در خود بالا ببرید؟

1_ هر فکر و باور منفی ای که راجع به خود و توانایی هایتان دارید را بشناسید و یادداشت کنید:

در کنار این باورهای منفی هر چیز مثبتی که درباره خودتان می دانید را هم بنویسید. این کار به شما کمک می کند تا متوجه شوید که مانند هر فرد دیگری درکنار نقاط ضعف؛ نقاط قوت زیادی هم دارید که فقط باید آنها را بشناسید و جرات داشته باشید تا آنها را ابراز کنید تا بتوانید عزت نفس خود را بالا ببرید.

 2_ افکار و صداهای منفی ای که در ذهنتان است را دور بریزید:

برای افزایش عزت نفس صداهای منتقد درونی خود را ساکت کنید و به جای آن صدای امیدبخشی را جایگزین کنید. سعی کنید به جای گوش دادن به این صداهای منفی به خودتان انگیزه بدهید و به توانایی های خود فکر کنید و همواره خودتان را تحسین کنید و به خود جرات انجام هرکاری را بدهید.

3_ خود را با هیچ فردی مقایسه نکنید:

برای افزایش عزت نفس هیچگاه خود را با دیگران مقایسه نکنید و فقط روی افزایش توانایی های خود متمرکز شوید. همیشه فردی هست که از شما بالاتر باشد اما این را بدانید که تنها کسی که باید با او رقابت کنید خودتان هستید و سعی کنید هر روز بهتر از روز قبلتان باشید.

4_ اشتباهات و شکست هایتان را برای افزایش جرات و توانایی های خود با دید مثبتی ارزیابی کنید.

قبول کنید همه مثل شما اشتباهاتی دارند حتی افرادی که از نظر شما کاملند! همیشه به یاد داشته باشید که شکست لازمه کسب موفقیت و افزایش توانایی است و به یاد داشته باشید که همه افراد در راه رسیدن به موفقیت شکست های زیادی خورده اند پس همواره عزت نفس خود را حفظ کنید.

5_ با افرادی که شما را حمایت می کنند و ویژگی های مثبت دارند معاشرت کنید. این کار باعث بالارفتن عزت نفستان می شود.

6_ بر روی چیزهای خوب و مثبت بیشتر تمرکز کنید

عزت نفس،تقویت عزت نفس،اعتماد بنفس،رشد و ترقی،کسب موفقیت،رسیدن به موفقیت

نتیجه گیری:

 زمانی که احساسات و توانایی های خود را در درونتان سرکوب می کنید و به آنها جرات نمایش نمی دهید درواقع به عزت نفس خود ضربه زده و آن را کم می کنید.اگر عزت نفس پائینی دارید امیدوارم این مقاله برای تقویت عزت نفس به شما کمک کند تا بتوانید آن را بهبود ببخشید. همیشه به خاطر داشته باشید که مهم نیست که امروز در چه شرایطی هستید بلکه مهم این است که بخواهید و تصمیم بگیرید که شرایط خود را تغییر دهید و توانایی های خود را شناخته و با جرات و جسارت آنها را نمایش دهید و به هدفی که همیشه به دنبال آن بوده اید برسید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.